استیو جابز غلط کرد با تو

«استیو جابز غلط کرد با تو» تلاشی است برای ثبت تجربه شخصی از محیط کار در شرکت‌های فناور ایرانی. بیشتر روایت‌هایی را که از کسب‌وکارهای نو خوانده‌ایم، مدیران و بنیان‌گذارانی نوشته‌اند که با ثبت روایت پیروزی یا شکست‌شان هم در پی برندسازی‌اند. اما از هزاران نفری که در مشاغل میانی و رده‌های پایین‌تر کار می‌کنند معمولا روایت مستند و خاطره‌ای در دست نیست. «استیو جابز غلط کرد با تو» از این نظر ارزشمند است که بازتولید همان ادبیات موفقیت مرسوم به حساب نمی‌اید؛ روایتی است نقادانه با طنزی گزنده از زندگی روزمره در کسب‌وکارهای نوپا.
32,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهآزاده رحیمی
نوبت چاپ1
تعداد صفحات168
سال نشر1399
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
موضوعخاطره نویسی
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)147
شابک9786226194341

ز شکل‌گیری اکوسیستم استارت‌آپی آمریکا تنها پنجاه سال گذشته است و عمر کپی‌های اجراشده‌ی آن در کشورهای دیگر از این هم کمتر است. تحلیلگران و کارشناسان اکوسیستم استارت‌آپی ایران می‌گویند استارتِ این نظام نوین در دهه‌ی هفتاد شمسی زده شد است ولی ما در نقش کاربران انواع وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها از اوایل دهه‌ی نود شمسی شاهد حضور اولین استارت‌آپ‌های ایرانی در دنیای کسب‌وکارها بوده‌ایم. در مقایسه با عمر اداره‌جات سنتی (که در ابتدای کار برای خودشان نظامی مدرن و پیشرو بوده‌اند)، هنوز چیزی از شکل‌گیری این مدل جدید کسب‌وکار نگذشته و اکوسیستم استارت‌آپی شبیه طفل نوپای بیش‌فعالی است که به جای تاتی کردن اصرار دارد بدود. مثل تمام پدیده‌های نوظهور، واکنش‌ها به این پدیده‌ی مهم و پرسروصدای عصر فناوری، هنوز هیجانی و شتابزده‌اند. این کتاب هم حاصل و شامل قضاوت هیجانی و شتابزده‌ی من درباره‌ی بخش کوچکی از اکوسیستم استارت‌آپی است.

بیشتر مکتوباتی که تا به حال درباره‌ی اکوسیستم استارت‌آپی ثبت شده، مربوط به تجربیات بنیان‌گذاران و افراد موفق‌اند و عمدتاً کارکردی آموزشی دارند. در میان انبوه کتاب‌ها و سخنرانی‌ها و پادکست‌ها و گزارش‌های رویدادهای پرسروصدا، جای روایت‌های شخصی خالی است. ثبت تجربیات موفق یا شکست‌خورده‌ی آن‌هایی که در زمینه‌ها و موقعیت‌های مختلف اکوسیستم مشغول به کارند، می‌تواند به‌تدریج در درک نسبتاً جامعی از این نظم نوین کمک‌مان کند. بنابراین من هم تصمیم گرفتم با تکیه بر خاطرات دوران کاری و نوشتن از روند منجر به شکستم، یک گوشه از کار ثبت روایات شخصی در اکوسیستم استارت‌آپی را به عهده بگیرم.