تاریخچه ادبیات فانتزی

95,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهادوارد جیمز
نویسندهفارا مندلسون
مترجمسمیه گنجی
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
نوع کاغذبالکی
نوبت چاپ1
سال نشر1399
موضوعادبیات
موضوعسبک شناسی
وزن (به گرم)487
شابک9786007058664

در برخی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که تاکنون نوشته‌ شده‌اند، در کتاب‌هایی از قبیل «حماسه‌ی گیلگمش» و «اُدیسه»، قهرمان با هیولاها و شگفتی‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، راهی سفرهای شگفت شده و با جادو درگیر می‌شود. فانتزی، تا اوج‌گیری رمان مدرن و رئالیست، بخشی بنیادین از ادبیات اروپا باقی ماند. اما حتی آن زمان نیز فانتزی در قالب و لوای گوتیک، هراس، داستان ارواح، داستان پریان و حکایت سرزمین‌های خیالی محبوب ماند.
کتاب حاضر تاریخ ادبیات فانتزی را از سال‌های نخستین تا خاستگاه فانتزی امروزی در قرن بیستم بررسی می‌کند. از دهه‌ی پنجاه قرن پیشین (زمانی که تالکین «ارباب حلقه‌ها» را منتشر کرد و سی اس لوییس کتاب‌های «نارنیا» را به چاپ رساند) داستان دهه به دهه پیش می‌رود. در دهه‌ی هشتاد، فانتزی بخش خاص خود را در کتاب‌فروشی‌ها پیدا کرد و در پایان دهه‌ی نود آثار نویسندگان ادبیات فانتزی مانند تری پرَچت و جِی.کی. رولینگ تبدیل به پرفروش‌ترین آثار در بریتانیا شده بود و در همین اثنا کتاب‌های تالکین به تمام زبان‌های اصلی جهان ترجمه شده و در صدر فروش بودند.
کتاب پیشِ رو به بررسی پهنه‌ی گسترده‌ی داستان‌هایی می‌پردازد که تحت عنوان «فانتزی» در قرن بیستم و بیست‌ویکم چاپ شده‌اند و نیز می‌کوشد تداوم علاقه و رشد محبوبیت آن را توضیح دهد.
ادوارد جیمز، پروفسور تاریخ قرون وسطی در دانشگاه دوبلین با تخصص تاریخ و باستان‌شناسی فرانسه و بریتانیا در ابتدای قرون وسطی است. جدیدترین کتاب او «بربرهای اروپایی» است. او به مدت پانزده سال در سِمت ویراستار در مجله‌ی «بنیاد: نقد بین‌المللی ادبیات علمی‌تخیلی» مشغول بود. جایزه‌ی پیلگریم را برای کمک‌هایش درزمینه‌ی مطالعه‌ی ادبیات علمی تخیلی و جایزه‌ی ایتون را برای کتاب «ادبیات علمی‌تخیلی در قرن بیستم» (انتشارات آکسفورد) به خود اختصاص داد.
فارا مندلسون نیز محقق ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی در دانشگاه میدلسکس است. کتاب‌های چاپ‌شده‌ی او عبارت‌اند از مجموعه‌هایی در مورد تری پرچت و جوآنا راس و کتاب‌هایی در مورد دایا وین جونز و نیز «ادبیات علمی‌تخیلی برای کودکان». جدیدترین کتاب او «بلاغت فانتزی» (انتشارات دانشگاه وسلیان) است. ادوارد جیمز و فارا مندلسون همراه با یکدیگر ویراستاران مجموعه‌ی «راهنمای کمبریج برای ادبیات علمی‌تخیلی» بودند که در سال 2005 برنده‌ی جایزه‌ی هوگو شد.