تحلیل نمایشنامه

75,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهآر.جی.کاردولو
مترجماحسان زیور‌عالم
نوبت چاپ1
تعداد صفحات368
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
سال نشر1399
موضوعتئاتر
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)333
شابک9786003676343

چگونه می‌توان نمایشنامه‌ای را تحلیل کرد؟ برای بررسی ابعاد مختلفش از کجا باید آغاز کرد؟ اصلاً دریافت محتوا یا فرم یک اثر نمایشی ممکن است؟ آیا یک متن نمایشی را صرفاً باید با یک شیوه‌ی خوانش ارزیابی کرد؟ همه‌ی این‌ها پرسش‌هایی است که یک دانشجو یا مشتاق دنیای درام از خود می‌پرسد و به‌دنبال پاسخ‌های روشنی برای آن‌هاست. مسیر رسیدن به پرسش‌ها کمی سخت و ناهموار است.

تعداد کتاب‌هایی با موضوع تحلیل نمایش اندک است و با وجود کثرت کتاب‌های انگلیسی و فرانسوی و آلمانی، صرفاً چند عنوان به فارسی برگردانده شده است، اما همه فقط یک جعبه‌ابزار بی‌مثال‌اند. خبری از شیوه‌ی کار نیست. همه‌چیز به همان اصطلاحات دانشگاهی خلاصه می‌شود و نویسندگان این کتاب‌ها دست به تحلیل اثری نزده‌اند. اما کتابی که در دست دارید رویکرد متفاوتی دارد. نویسنده‌ی کتاب نه یک مدرس دانشگاه، که یک منتقد هنری است؛ حرفه‌اش تحلیل فنی آثار نمایشی است و کتابی نگاشته برای مشقِ نوشتن تحلیل. در دوازده فصل می‌آموزد که چگونه
می‌توان با مفاهیمی چون پی‌رنگ و شخصیت یا ژانر، اثری را بالا و پایین کرد و رازهایش را از دلش بیرون کشید. در کنار چنین تمرینی، یک جعبه‌ابزار مختصر نیز تعبیه شده است، برای آنان که خواهان یادگیری الفبای درام‌اند.