تحولات تصویری هنر ایران

بررسی انتقادی
140,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهسیامک دل‌زنده
نوبت چاپ2
تعداد صفحات464
نوع جلدسخت
قطعوزیری
سال نشر1396
موضوعهنر
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)833
شابک9786001522185

این کتاب شامل سه فصل است: فصل اول/ طرح مساله: ساختار نمادین پرتره های سلطنتی- فصل دوم/ اوریانتالیسم و تحولات تصویری از عصر قاجار تا پهلوی دوم- فصل سوم: سه دهه هنر نوگرا.
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: در فصل های سه گانه این کتاب کوشش کرده ام تا آثار هنری منتخب و تحلیل و تفسیر مفاهیم پیوسته با آن ها را از زیر سایه گونه شناسیtaxonomy)) و اقتدار نهاد «تاریخ هنر» بیرون آورده، وجه وجودی و نمادین آن ها را بیرون از قاب تاریخ هنر و با واژگانی که با مفاهیم ژئوپلیتیک اشباع نشده اند روایت کنم.
برای این مقصود، آثار بسیاری را مد نظر قرار دادم و از تصاویر و عکس های متنوعی بهره بردم. منابع نوشتاری دست اول بسیاری را بررسی کردم و جا به جا تفسیر و تحلیل شخصی خودم را بر گزاره های مطرح شده در این متون با خواننده در میان گذاشته ام. از آنجا که بسیاری از منابع لازم برای نگارش این کتاب به زبان انگلیسی بوده اند، ناگزیر از ترجمه بخش های مورد استفاده در کتاب از متن های مرجع بوده ام. شیوه من در ترجمه، در بیشتر موارد، نقل به مضمون و یا ترجمه محتوایی بوده است. اما، در مواردی نیز به ضرورت انتقال دقیق پیام و رعایت اصطلاحات خاص نویسنده، ترجمه واژه به واژه صورت گرفته است. بنابراین مسئولیت کاستی ها و خطاهای احتمالی در برگردان را نیز همینجا بر عهده می گیرم.

امیدوارم که کوشش های چندساله من برای نگارش این کتاب مورد توجه خوانندگان محترم و صاحبنظران قرار گیرد و باب مکالمه ای جدی در رابطه با موضوع های مطرح شده گشوده شود، و از این طریق بخشی از اهداف این کتاب که تدقیق گفتگوی نظری درباره هنر ایران است محقق شود.