دریا در من

50,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهشهیار قنبری
نوبت چاپ1
سال نشر1397
تعداد صفحات382
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
موضوعترانه
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)400
شابک9786003762343

مقدمه ‏ی نخستین چاپ کتاب در ایران
با سبزترین، با آفتابی‏ترین درودها…
در تهران به دنیا آمده‏ ام. هزار سال زیسته ‏ام، امّا هنوز و همچنان هفده‏ ساله‏ ام.
حرفه که نه، زندگی‏ ام شعر است و واژه ‏بازی. از پانزده ‏سالگی.
در میانه‏ ی دهه‏ ی شصت میلادی به بریتانیای نه‏ چندان کبیر می ‏روم.
اوج ترانه‏ ی بیدار را شهادت می‏ دهم.
همه را می‏بینم و یاد می‏گیرم. سال 1965 است. نوجوانی من در موسیقی پاپ گره می‏ خورد. سال1968. سال اعتراض به جنگ ویتنام. در تظاهرات بزرگ لندن شرکت می‏ کنم. همه را می‏ بینم. همه را می‏ خوانم. همه را می‏ شنوم. دیگر تردید ندارم که شاعر خواهم شد. ترانه خواهم نوشت. به ایران برمی‏ گردم و در نشریه‏ های هفتگی می‏نویسم. برای رادیو تهران، صبح‏ های جمعه برنامه‏ یی به نام «آوای موسیقی» می‏سازم. در تلویزیون، گوینده و ترانه‏ نویس برنامه‏ ی «زنگوله‏ ها» می‏شوم.
جایی برای کشف استعدادها. صداهای نو!
در هجده سالگی با «ستاره آی ستاره» و «دیگه اشکم واسه من ناز می‏کنه» به ردای ترانه می‏رسم.
ترانه شناسنامه‏ی من می‏شود.
نوزده سالگی من، ترانه‏ی «قصه‏ی دو ماهی»ست. سرآغاز ترانه‏ی نوین ایرانزمین. و از آن پس: اگه بمونی. قصه‏ی بره و گرگ… حرف… نفس… هجرت… جمعه… مرد تنها… هفته‏ی خاکستری… کودکانه… آوار… نجواها… بوی خوب گندم… نفرین‏نامه… همیشه غایب… سقوط… نماز… چندصد ترانه!
در بیست و پنج سالگی فیلم سینمایی «شام آخر» را با بازی«پرویز فنی‏زاده» می‏نویسم و کارگردانی می‏کنم. پیش از آن هم در فیلم «خانه‏خراب» کار نصرت کریمی بازی می‏کنم.
پیش از هجرت هم فیلم موزیکالی به نام «پاییز، ایستگاه آخر» را برای تلویزیون می‏سازم که هرگز پخش نمی‏شود. در کنار سیمین بهبهانی، فریدون مشیری، یدالله رویایی و عماد خراسانی، عضو شورای ترانه‏های روز رادیو ایران می‏شوم.
پیش از ترک وطن، یک مجموعه‏ی شعرخوانی به‌نام «یک دهان آواز سرخ» منتشر می‏کنم. یک مجموعه‏ی شعر و ترانه هم به‌نام «پیشمرگانه‏ها» یا «اگر همه شاعر بودند» با صدای خود در تهران ضبط می‏کنم و در پاریس به بازار می‏فرستم.

در این سال‏ها دو کتاب منتشر می‏کنم:
– درخت بی‏زمین – دریا در من.
و هفت آلبوم دیگر با صدای خودم: قدغن. سفرنامه. برهنگی. صدای درخت بی‏زمین. قدغن + (به بهانه‏ی هفتمین سالگرد انتشار آلبوم با چند قطعه‏ی تازه(. دوستت دارم‏ها و Rewind me in Paris (روایت انگلیسی و فرانسوی در باب زیبایی‏آفرینان بزرگ جهان که پاریس را خشت به خشت در آثار خود آفریده‏اند).
هفت سال هم یک برنامه‏ی رادیویی به نام قدغن‏ها ساخته‏ام. سفری تا بلندای زیبایی‏آفرینان ایران و جهان. ادامه‏اش به تلویزیون می‏رسد. ضیافت تصویر و صدایTAKE 1. برداشت یک، «دوستت‏ دارم‏ها» “Wanted” و… بیش از همیشه ترانه نوشته‏ام. نمایش‏های رادیویی و تلویزیونی ساخته‏ام.
کاری به‌نام غزلنمایش به روی صحنه برده‏ام. سیزدهم آگست 1999 هم به‏عنوان شاعر – ترانه‏خوان ایرانی در San Jose Jazz Festival که از مهم‏ترین جشنواره‏های موسیقی آمریکاست حضور می‏یابم و چند ترانه به فارسی، انگلیسی و فرانسوی می‏خوانم که تجربه‏ی درخشانی‏ست و پنجره‏یی دیگر بر منظره‏هایی تماشایی‏تر.
و هنوز و همچنان:
– شعر خوردن. شعر نوشیدن. شعر بوییدن. شعر گریستن. شعر خندیدن. شعر خوابیدن و شعر نفس کشیدن، تنها کسب و کار من است.
شهیار قنبری
در آرامش اقیانوس آرام دور از خانه
سبز باشید سبز و آفتابی!