رودین

25,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهایوان تورگینف
مترجمم.ه. شفیعیها
نوبت چاپ3
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
وزن (به گرم)200
شابک97896420908553

رودین اولین رمان ایوان تورگنیف است منتشر شده به سال 1852 میلادی. داستان مردی که مشابهش بارها در داستان‌های دیگر تورگنیف تکرار می‌شود؛ مردی ناتوان از عمل کردن، با اراده‌ا‌ی ضعیف و مالامال از غمی مبهم اما همچنان درگیر ایده‌آل‌ها. رودین نمونه‌ی ایده‌آل چنین شخصیتی است که در ادبیات روسی از پوشکین تا گنچارف و لرمانتف تکرار شده است.
رودین مردی است که میان ستایش نسل‌های پیشین و به طور همزمان در آغوش گرفتن دوره‌ی پررنگ انقلاب گیر کرده و ناتوان شده است.
حضور چنین مردی، ماخولیایی و ناتوان در کنار زنی ایده‌آلیست و قدرتمند، جزو تم‌های اصلی داستان‌های تورگنیف است که در این اثر به عیان‌ترین شکلش نمایان شده است.
ایوان تورگنیف، رمان‌نویس بزرگ روس، در نهم نوامبر 1818 در خانواده‌ای اشرافی به دنیا آمد. پدرش سرهنگ ارتش روسیه بود و در سال 1820، وقتی ایوان دو ساله بود، زن و سه پسرش را به اروپای غربی برد. ایوان به روسیه که بازگشت نزد استادان و آموزگاران مجرب تعلیم و تربیت یافت. او شیفته‌ی زبان روسی بود و متأسف بود از این‌که آموزگارانش این زبان را به او نمی‌آموختند، اما سرانجام توانست از طریق یکی از دهقانان املاک پدر کتابی روسی به دست آورد و با شوق بسیار بخواند.
ایوان شانزده ساله بود که پدرش را از دست داد. او در 1834 به دانشگاه مسکو و سپس دانشگاه سن‌پترزبورگ رفت و تا سال 1837 با تمرکز بر فرهنگ کلاسیک، ادبیات روسی و فقه‌اللغه به تحصیل پرداخت و همچنین کار نویسندگی را آغاز کرد. او تحصیلاتش را از 1838تا 1841 در دانشگاه برلین پی گرفت و آن‌جا به مطالعه‌ی تاریخ و فلسفه، به‌خصوص فلسفه‌ی هگل، پرداخت. تورگنیف تحت تأثیر جامعه‌ی آلمان به روسیه بازگشت و فکر کرد که کشورش می‌تواند با کمک ایده‌های عصر روشنگری بهبود یابد. او نیز مانند بسیاری از تحصیل‌کردگان معاصرش به شدت با سرف‌داری مخالف بود. نخستین کوشش‌های تورگنیف در ادبیات و شعر نشانی از نبوغ داشت و توانست توجه ویساریون بلینسکی، یکی از پیشروان نقد ادبی روسیه، را جلب کند.
تورگنیف هرگز ازدواج نکرد و همه‌ی عمر دلباخته‌ی پولین ویاردو، خواننده‌ی مشهور اپرا، بود. او بخش دوم زندگی‌اش را اغلب خارج از روسیه، در پاریس یا بادن‌بادن، به سر برد و تقریباً تا پایان عمر در نزدیکی خانواده‌ی پولین مقیم بود. تورگنیف در سال 1883 در پاریس درگذشت و در روسیه به خاک سپرده شد.