سالومه

اسکار فینگل اُ. فِلاهرتی ویلز وایلد زادۀ ۱۸۵۴ و درگذشتۀ ۱۹۰۰ که به نام هنری اسکار وایلد شناخته می‌شود شاعر، داستان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی بود.
27,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهاسکار وایلد
نوع جلدسخت
قطعپالتویی
نوبت چاپ5
تعداد صفحات94
سال نشر1399
موضوعنمایشنامه و فیلمنامه
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)148
شابک9789646333486

سالومه یک تراژدی نوشتۀ اسکار وایلد است. نمایشنامه در یک پرده روایت انجیلی سالومه دخترخواندۀ هرود، والی یهودیه، را بازگو می‌کند که در ازای رقصیدن «رقص هفت چادر» سرِ یحیی تعمید دهنده را بر سینی از هرود درخواست می‌کند.

اصل ماجرای سالومه از عهد جدید است. وایلد گفته است که نخستین بار در کتاب «سه افسانه» نوشتۀ گوستاو فلوبر به این ماجرا برخورده است. او سپس‌ با توصیفی که در کتاب «بیراه» نوشتۀ یوریس کارل هویسمانس از نقاشی سالومه، اثر گوستاو مورو، می‌خواند دوباره به سوی این داستان کشیده می‌شود. وایلد همچنین در این کار از مترلینگ و مالارمه و هاینه تأثیر پذیرفته است. در میان انجیل‌های چهارگانه، انجیل مرقس روایتی کامل‌تر از این ماجرا به دست می‌دهد. عین روایت مرقس در ترجمۀ فارسی کتاب مقدس: «زیرا هیرودیس فرستاده، یحیی را گرفتار کرده، او را در زندان بست، به خاطر هیرودیا زن برادرش فیلیپس که او را در نکاح خویش آورده بود. از آن جهت که یحیی به هیرودیس گفته بود نگاه داشتن زن برادرت بر تو روا نیست پس هیرودیا از او کینه داشته می‌خواست او را به قتل رساند اما نمی‌توانست. زیرا که هیرودیس از یحیی می‌ترسید چون که او را مردی عاقل و مقدس می‌دانست و رعایتش می‌کرد و هرگاه از او می‌شنید بسیار به عمل می‌آورد و به خوشی سخن او را اصغا می‌نمود.