فرصت دوباره

18,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهگلي ترقي
نوبت چاپ4
نوع جلدشوميز
قطعرقعي
سال نشر1396
موضوعرمان ایرانی
نوع کاغذتحرير
وزن (به گرم)289
شابک9789644485992

شاید بتوان ادعا کرد که آثار گلی ترقی آثاری رئالیستی هستند. ترقی در داستان هایش صدای خود را حذف می‌کند و با جزء نگاری صحنه را عینی می‌کند. این نوع داستان‌ نویسی را شاید بتوان به نوعی داستان‌های همینگویی و یا کاروری دانست. اما تفاوتی که با آثار رئالیستی غربی در آثار گلی ترقی وجود دارد، سکوت شرقی آن است که این آثار را از دیگر آثار رئالیستی متمایز می‌کند.

می توان گفت داستان‌های ترقی طرح و پیرنگ دارد و همه‌ی اجزا در هدف رساندن پیام داستان است. کتاب فرصت دوباره اثر گلی ترقی مجموعه نُه داستان نیمه بلند است. به نظر می‌رسد در کتاب فرصت دوباره گلی ترقی باز هم به تنهایی انسان در عصر مدرن می‌پردازد.

در کتاب فرصت دوباره نیز مخاطب شاهد احساس نوستالژیک، بحران گم شدگی در دنیای پرسرعت امروز، میراث‌های مخرب جامانده از پدرسالار‌ها که سینه به سینه و نسل به نسل انسان را در پیله‌ای فرو می‌برد که تنها رنگ و بوی خوشبختی دارد و از مغز و طعم سعادت کامیابی خبری نیست.

شاید اگر با نگاهی کلی تر بخواهیم ناظر باشیم و نسل نویسندگان گلی ترقی را پژوهش کنیم به این نتیجه می‌رسیم که این نسل از نویسندگان ما با حسرتی مداوم همراه است. نسلی که وقتی از خانه امن خود بیرون آمد، قدرت انجام کاری را نداشت. ناچار شد بایستد تا تاریخ درباره‌‌اش تصمیم بگیرد، برایش انقلاب کند یا او را وادار به مهاجرت. این در واقع وضعیت کتاب فرصت دوباره است.