هنر نوگرای ایران

توکا ملکی، متولد 1352 در تهران، نویسنده و پژوهشگر حوزه هنرهای دیداری ایران است. وی نویسنده کتاب ” هنرنوگرای ایران” بوده و از پژوهشگران مهم هنرهای دیداری به‌شمار می‌آید. وی دارایفوق ليسانس پژوهش هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران) 78 ـ 1375،ليسانس صنايع دستی، دانشگاه الزهرا 74 ـ 1370، وديپلم گرافيک، هنرستان هنرهاي تجسمی دختران 70 ـ 1366 می باشد
65,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهتوکا ملکی
نوبت چاپ3
تعداد صفحات174
سال نشر1396
نوع جلدشومیز
قطعخشتی
نوع کاغذگلاسه
موضوعهنر
وزن (به گرم)550
شابک9786005191721

هنرهای نوگرا آثاری هستند که از نیمه دوم سده ۱۹ میلادی به این سوی و در پی شکل گرفتن جریان های هنری نوآور در اروپا و ایالات متحده پدید آمدند. این آثار و مکتب های فکری مرتبط با آن ها باعث ایجاد دگرگونی هایی در هنرهای تجسمی ایران از دهه ۱۹۴۰ میلادی به بعد شدند که دامنه تأثیراتش به هنرهای نمایشی هم کشیده شد.
ریشه های نوگرایی در هنر ایران را می توان در برخورد جامعه ایرانی و روشن فکرانش با اندیشه های اروپایی و نیز آشنا شدن با تکنیک ها و ابزارهای جدیدی چون رنگ روغن ودوربین عکاسی یافت. سفرهای شاهان قاجار به اروپا و ورود تحصیل کردگان فرنگ به کشور، زمینه آشنایی ایرانیان با سبک های نوین هنری را فراهم آورد. کتاب هنر نوگرای ایران با تمرکز بر سیر هنر های تجسمی و گرایش های نوین برآمده از آن سیر تغییر و تحول هنر های ایرانی را به زبانی گیرا و جذاب، به گونه ای که انگار با یک نوجوان به گفتگو نشسته است، برای ما بازگو می کند.