پرسش هایی از مارکس

تری ایگلتون، زاده ۲۲ فوریه ۱۹۴۳، نظریه‌پرداز ادبی بریتانیایی است. بسیاری او را تأثیرگذارترین منتقد ادبی زندهٔ بریتانیا می‌دانند. او با تکیه بر نظریه‌های مارکسیست‌های اروپایی از جمله والتر بنیامین، لویی آلتوسر و پیر ماشری مخاطبان فراوانی یافت و با پیروی از افکار این نظریه‌پردازان از شیوه‌ای ماتریالیستی برای مطالعۀ ادبیات بهره برد. این شیوۀ او در نوشته‌هایش در مورد ساموئل ریچاردسون و خواهران برونته نمود دارد. پافشاری ایگلتون بر پیچیدگی و سودمندی مقولات سنتی و هنجاری نظیر ایدئولوژی، زیبایی‌شناسی و نقد فرهنگی به طور کلی مؤثر بوده است. قرائت دوبارۀ او از این مقوله‌ها بیش از هر چیز در اشتیاقش برای برانگیختن بحث‌های انتقادی در زمینهٔ فرهنگ معاصر ریشه دارد و این انتقادی است به دور از آنچه که در نسبیت فرهنگی و بی‌تفاوتی سیاسی پست مدرنیسم می‌داند. ایگلتون مقاله‌های بسیاری دربارهٔ آرتور شوپنهاور، کارل مارکس، لودویگ ویتگنشتاین، والتر بنیامین، ژاک دریدا، ریموند ویلیامز و... دارد.
48,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهتری ایگلتون
مترجمصالح نجفی
نوبت چاپ5
تعداد صفحات256
نوع جلدشومیز
قطعرقعی
سال نشر1399
موضوعفلسفه
نوع کاغذتحریر
وزن (به گرم)289
شابک9789643639808
مترجمرحمان بوذری

نگارش این کتاب از یک فکر جذاب شروع شد: آیا ممکن است آشناترین انتقادهای وارد به کار مارکس همگی اشتباه باشند؟ و اگرنه تماماً نامعقول، عمدتاً چنین باشند؟

این بدان معنا نیست که مارکس هرگز قدمی برخطا برنداشت، من از آن دست چپ‌هایی نیستم که ابتدا تظاهر می‌کنند که به همه چیز می‌شود انتقاد کرد، اما وقتی از ایشان می‌خواهند سه نقد جدی به مارکس وارد کنند سگرمه‌هایشان درهم می‌رود و لب از لب وا نمی‌کنند. این کتاب به‌خوبی نشان می‌دهد که من خود دربارۀ برخی از آرای او تردیدهایی دارم. ولی آرای مارکس دربارۀ اهم مسائل زمان خود آن‌قدر صحیح بود که مارکسیست خواندن خویش کار معقولی به نظر آید.

در این کتاب ده فقره از رایج‌ترین انتقادها به مارکس را، نه به ترتیب اهمیتشان آورده‌ام و کوشیده‌ام آن‌ها را یک‌به‌یک رد کنم. هدف دیگرم آن بود که در جریان این کار درآمدی روشن و قابل‌فهم به تفکر او برای کسانی عرضه کنم که با کار مارکس آشنایی چندانی ندارند.

در این کتاب حرف چندانی دربارۀ مارکسیسم در مقام نقدی فرهنگی و اخلاقی نگفته‌ام. چراکه عموماٌ از این منظر ایراد چندانی به مارکسیسم وارد نکرده‌اند و از این روی پرداختن به آن در این کتاب وجهی ندارد.