یک ماه در دهکده

کمدی درپنج پرده
30,000 تومان
مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
نویسندهایوان تورگینف
مترجمآبتین گلکار
نوع جلدشومیز
قطعپالتویی
نوبت چاپ2
تعداد صفحات162
سال نشر1399
موضوعنمایشنامه و فیلمنامه
نوع کاغذبالکی
وزن (به گرم)119
شابک9789643637552

ایوان سرگئی‌یویچ تورگنیف، زاده ۱۸۱۸در روسیه و درگذشتۀ ۱۸۸۳ در بوگیوال؛رمان‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس بود که نخستین بار کشورهای غربی را با ادبیات روسی، آشنا کرد. آثار او تصویری واقع‌گرایانه و پرعطوفت از دهقانان روس و بررسی تیزبینانه‌ای از طبقه روشنفکر جامعه روسیه، که در تقلای سوق‌دادن کشور به عصری نوین بودند، ارائه می‌دهد.
این نویسندهٔ اجتماعی روسی وضع زندگی هم‌میهنان خود را که اکثریت آنان از زارعین و طبقات ملی بودند در نوشته‌های خود توصیف کرده و حقایق تلخ و واقعیات ناگوار زندگی طبقات محروم را نشان داده است.

برخی از منتقدان و کارگردانان و هنرپیشگان، یک ماه در دهکده را نمایشنامه‌ای صرفاً برای خواندن می‌دانستند و اجرای موفق آن را بر صحنه ممکن نمی‌شمردند. حتی خود تورگنیف نیز در هنگام چاپ این اثر در نشریۀ معاصر چنین تذکری به آن افزود:

این کمدی چهار سال پیش نوشته شده و هرگز اجرا روی صحنه در نظر گرفته نشده است. اصولاً این اثر کمدی نیست، بلکه داستان بلندی است با قالب دراماتیک. روشن است که ارزش اجرا ندارد. خوانندۀ بلندنظر فقط باید قضاوت کند که آیا اثر ارزش چاپ دارد یا نه.

حدود نیم‌قرن باید می‌گذشت تا نظریه‌پرداز و نمایشنامه‌نویسی مانند برنارد شاو ظهور کند و در نقدها و نمایشنامه‌های خود از این قبیل آثار دفاع و حتی دیگران را به الگو گرفتن از آن‌ها دعوت کند. با همۀ این‌ها یک ماه در دهکده از جمله آثار نمایشی است که اجراهای موفق بسیاری داشته است.